www.wroclaw.pl

Wrocław wśród najlepszych ekosystemów startupowych na świecie. Raport StartupBlink

Wrocław znalazł się na 171. miejscu w rankingu oceniającym poziom aktywności ekosystemów startupowych wśród miast na całym świecie. W ogólnym rankingu krajów, Polska spadła z pozycji 20. na 27. W raporcie StartupBlink oceniano 1000 miast ze 100 krajów.

StartupBlink opublikowało ranking ekosystemów startupowych 2020. Jest to ich trzecia edycja, w której opisują i oceniają globalny ekosystem startupów – obejmuje 100 krajów i 1000 miast. Raport powstał w partnerstwie z CrunchBase, Semrush, UNAIDS, Meetup oraz ponad 40 rządami, samorządami i organizacjami wspierającymi rozwój gospodarczy.

Big 4 club

Organizatorzy podkreślają, że to najdokładniejszy i najbardziej wszechstronny ranking ekosystemów startupowych, jaki powstał do tej pory. W zestawieniu brano pod uwagę: liczbę startupów, ich jakość i ekosystem biznesowy.

Od trzech lat ranking państw otwierają Stany Zjednoczone, po nich są Wielka Brytania, Izrael i Kanada – tę czwórkę, organizatorzy raportu nazywają Big 4 club. Listę zamyka Nepal. Natomiast wśród miast prym wiedzie San Francisco, a na ostatnim miejscu jest Maracaibo (Wenezuela).

Wrocław wśród najlepszych

Wrocław, w porównaniu z zeszłym rokiem, podskoczył w rankingu o 36 pozycji, zajmując 171. miejsce wśród 1000 ekosystemów startupowych z całego świata. W zestawieniu znalazły się m.in.: Warszawa – miejsce 73., Poznań – 170., Kraków – 181. i Gdańsk – 304.

W sumie, w globalnym ujęciu miast pojawiło się aż 11 polskich samorządów, co w opinii autorów raportu świadczy o dobrym rozkładzie geograficznym przedsiębiorczości w naszym kraju. W ocenie specjalistów, to duży sukces polskich metropolii, biorąc pod uwagę, że ranking jest światowy i znajdują się w nim takie miasta, jak Berlin, Tel Awiw czy Londyn.

– Wrocław awansował w globalnym rankingu miast o 36 miejsc, jednocześnie znajdując się wśród 200 najlepiej ocenianych miejskich ekosystemów na świecie. To duży sukces oraz motywacja dla nas do tego, aby nasz ekosystem dalej rozwijać i wspierać. Chcemy, aby był coraz bardziej znany i doceniany w Polsce, Europie i na całym świecie – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Polska w Global Startup Ranking 2020

W ogólnym rankingu krajów, Polska spadła z 20. miejsca na 27. Autorzy raportu, pisząc o Polsce, podkreślają, że kraj jest jednym z najbardziej interesujących przypadków ekosystemu, który podcina swój rozległy potencjał, wynikający z nadmiernej ingerencji w życie publiczne, tworząc anomalie, których nie będzie łatwo naprawić.

Innowacje w czasie pandemii

W raporcie znajduje się też COVID-19 Innovation Ranking – ranking oceniający innowacje, powstałe w danych państwach w czasie pandemii. Polska zajęła w nim 22. miejsce, co świadczy o wysokiej jakości powstałych w naszym kraju projektów powiązanych z przeciwdziałaniem pandemii i jej skutkom.

Zapraszamy do pobrania całego raportu Startup Ecosystem Rankings 2020 przygotowanego przez StartupBlink  TUTAJ.

StartupBlink to globalna mapa ekosystemów startupowych z dziesiątkami tysięcy zarejestrowanych użytkowników.