www.wroclaw.pl

Wrocław najlepszy w rankingu potencjału inwestycyjnego polskich miast

Według najnowszej edycji raportu „Business Environment Assessment Study” przygotowanego na podstawie niezależnych badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, stolica Dolnego Śląska jest najlepszym miastem w Polsce zarówno do życia, jak i inwestowania.

Najnowsza, trzecia edycja cyklu badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint „Business Environment Assessment Study” przedstawia ocenę środowiska biznesowego we Wrocławiu przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. 

W badaniu przeanalizowano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. 

Wrocław z najwyższą oceną.Wrocław z najwyższą oceną. Fot. Tomasz Hołod

Wrocław najlepszy dla inwestorów

Wśród respondentów badania, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największym zainteresowaniem cieszy się Wrocław. Średnia ocena miasta wynosi 7,2 w 10-stopniowej skali (wzrost o 0,2 w porównaniu do 2019 r. To plasuje miasto na pierwszym miejscu (ex-equo z Warszawą), Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak: ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9), potencjał edukacyjny (7,7) oraz potencjał biznesowy (7,7).

Mamy wielki zaszczyt pokazania, że siła gospodarki, wzrostu i budowania prawdziwej europejskiej metropolii jest we Wrocławiu. Cieszę się, że ten raport jest stworzony niezależnie i jako zewnętrzna ekspertyza. To tylko potwierdza, że Wrocław jest na wznoszącej od kilku lat i staje się coraz lepszy nie tylko dla środowiska biznesowego. Przoduje również pod względem jakości życia, edukacji i opieki zdrowotnej. Pokazuje to, że rozwijamy się jako zrównoważona metropolia, gdzie warto inwestować. Duże znaczenie ma dla nas to, że jest to głos przedsiębiorców i inwestorów, którzy mają oni tu szansę na sukces. Dobry duch naszego miasta, jego otwartość i europejskość powodują, że nie tylko dobrze się tu pracuje, ale również wspaniale żyje - powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur.Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur. Fot. Tomasz Hołod

Wrocław najbardziej dynamiczna metropolia w Polsce

Według twórców raportu „Business Environment Assessment Study” Wrocław jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym oraz jedną z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju. Miasto jest znane z przyjaznego podejścia do biznesu: powstało tu wiele renomowanych polskich firm, a zagraniczni inwestorzy uznali Wrocław za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie.

- Wyniki tego raportu są dla nas bardzo pozytywne. Bardzo się cieszę, że powstał on na podstawie opinii inwestorów i właścicieli firm, czyli tych, do których rzeczywiście kierujemy naszą ofertę. To oznacza, że proponujemy im to, czego rzeczywiście oczekują, a realizowana od wielu lat strategia dialogu pomiędzy biznesem, nauką i miastem, przynosi efekty. Na ten sukces miało wpływ również to, że mamy bardzo zróżnicowany rynek inwestorski, a tym co łączy tak wiele branż, jest innowacyjność. To po pierwsze umożliwia rozwój, a po drugie w czasie pandemii daje ogromną odporność miasta jako systemu. Dane z tego raportu są też dla nas informacją co i jak robić, aby być jeszcze lepszym miejscem dla lokowania inwestycji - podsumowała Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
 

Wrocław doceniono za infrastrukturę i nieruchomości

Według raportu magnesem, który przyciąga inwestorów do Wrocławia jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura. Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,5 w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port Lotniczy Wrocław oferuje wiele bezpośrednich połączeń do głównych portów przesiadkowych w Europie. Miasto jest również usytuowane w strategicznym trójkącie pomiędzy Warszawą, Berlinem i Pragą. Do każdego z tych miast można dotrzeć ze stolicy Dolnego Śląska w mniej niż 4 godziny samochodem.  Wartością dodaną dla wrocławskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej, a ponad 106 tys. m2 jest jeszcze w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa dolnośląskiego wynoszą obecnie 1 226 300 m2. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 7,2 a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,7 w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.

Wrocław jest jednym z najkorzystniej zlokalizowanych miast na terenie Polski. Bliskość przejść granicznych zarówno niemieckich, jak i czeskich, nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa, a także komunikacja miejska są istotnymi czynnikami przyciągającymi uwagę inwestorów. Jeżeli chodzi o dostępność powierzchni biurowych to miasto nie jest już postrzegane jako „rynek wschodzący”, ale ugruntowane i dojrzałe centrum biznesowe, potrafiące elastycznie i sprawnie reagować na sytuację rynkową - powiedział Marcin Siewierski, Associate Regional Head, Cushman & Wakefield.

Wrocław z dużym potencjałem edukacyjnym

Dwadzieścia pięć uczelni wyższych, a wśród nich największa uczelnia publiczna w województwie dolnośląskim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Wrocław liczy sobie ponad 109 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (27,8 tys.), potem w obszarze finansowym (18,8 tys.) a następnie w IT (6,5 tys.). Ocena potencjału edukacyjnego została oceniony na 7,7 w dziesięciostopniowej skali.

Wrocław od kilku już lat jest liderem wśród wszystkich miast uczelnianych w Polsce, może się pochwalić prawdziwą kuźnią talentów inżynierskich. Absolwenci uczelni technicznych są grupą zawodową najbardziej atrakcyjną dla inwestorów wrocławskiej strefy ekonomicznej. Zaplecze inżynierskie uzupełniają finansiści i absolwenci kierunków IT, którzy w tej chwili są grupą blisko dwukrotnie mniejszą niż inżynierowie, ale doskonale wiemy, że niezbędną do właściwego zarządzania biznesem - podsumowała Anna Teodorowska, Regional Manager, Antal IT Services.

Wrocławski rynek pracy

Mocną stroną Wrocławia są kadry o kompetencjach analitycznych i finansowych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach lingwistycznych. Równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Wrocław jest także najbardziej atrakcyjnym miastem dla relokacji menedżerów i specjalistów oraz najlepiej postrzeganą marką miejską w kraju. 

- Dynamiczny rozwój gospodarczo-infrastrukturalny, silna marka miasta, numer jeden w kategorii miejsca do życia w rankingu miast branych pod uwagę w badaniu – wszystko to sprawia, że Wrocław z jednej strony przyciąga nowe inwestycje, z drugiej, będąc największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce, staje się także najbardziej atrakcyjnym dla relokacji menedżerów i specjalistów. Tempo zatrudnienia we Wrocławiu nie spada, od początku 2021 r. odnotowujemy duże zapotrzebowanie na zasoby ludzkie u naszych klientów - powiedziała Katarzyna Sławińska, Team Leader, Antal Engineering & Operations.

W ciągu ostatnich dwóch lat na Wrocław zdecydowały się takie firmy jak Gates Corporation, UPM Business Hub, Oras czy Klika-Tech. Dobrym prognostykiem jest wysoka lokata miasta w rankingu Globalnych Miast Przyszłości z największym biznesowym i ekonomicznym potencjałem. Wrocław został także wyróżniony jako najlepszy w kategorii małych i średnich miast.

Badanie „Business Environment Assessment Study zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r. Cykl raportów dedykowanych głównym ośrodkom miejskim w Polsce ma na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy. Materiał pozwala spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio.