www.wroclaw.pl

Wręczono nagrody laureatom konkursu ARAW i Urzędu Miejskiego Wrocławia

Za nami oficjalna gala rozdania nagród w konkursie „Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie” przygotowana przez Zespół Projektów Miejskich. Laureatki kolejnego konkursu w ramach koordynowanej przez ARAW akcji „Zmień piec” otrzymały nagrody w postaci odświeżenia mieszkania za kwotę 14 tys. złotych po wymianie pieca.

Galę rozdania nagród zorganizowano w przestrzeni galerii Dizajn BWA Wrocław - Żyjni. Tym razem uczestnicy mogli wygrać remont mieszkania o wartości 14 tys. złotych. Warunki były dwa: przesłać zgłoszenie, opisując w interesujący sposób, dlaczego warto wymienić piec oraz w najbliższym czasie zobowiązać się do wymiany starego kopciucha na ekologiczne ogrzewanie, wykorzystując do tego miejską dotację.

– Laureatom serdecznie gratuluję i dziękuję, bo wzięcie sprawy w swoje ręce i zadbanie o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, to postawa godna podziwu. Poprzez kolejne edycje konkursów chcemy dodatkowo zachęcać mieszkańców do korzystania z programu KAWKA Plus. Obecny rok jest ostatnim z maksymalną kwotą dotacji na wymianę pieca – do 15 tys. złotych. A nic tak dobrze nie działa, jak dobry przykład ze strony sąsiada czy innego mieszkańca. Wierzymy, że nagrodzone osoby staną się zadowolonymi ambasadorami naszej akcji – podkreśliła podczas gali Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor DZR pogratulowała laureatom konkursu, fot. Tomasz Hołod/ Redakcja www.wroclaw.pl

 

– Warto podkreślić, że tym razem nagrody były wyjątkowo atrakcyjne i napłynęła do nas rekordowa liczba, ponad 50 zgłoszeń. To pokazuje, że akcja jest coraz popularniejsza wśród mieszkańców. W sumie z miejską dotacją wrocławianie wymienili do tej pory już blisko 10 tys. pieców – dodała.

Profesjonalny projekt i prace remontowe

Remont mieszkania obejmie m.in. projekt wnętrza, zakup materiałów oraz wykonanie prac.

– Główną nagrodą w konkursie jest remont pomieszczenia, w którym znajdował się piec. Laureatom oferujemy kompleksową usługę: od inwentaryzacji i rysunku, przez wspólny wybór mebli, armatury i dodatków, aż po pełną dokumentację finalnego projektu wraz z wizualizacjami, nadzór wykonywanych prac i oddanie pomieszczeń do użytku – wyjaśnia Weronika Abramczyk, projektantka wnętrz w konkursie „Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie”.

U pierwszej laureatki remont przejdzie łazienka, u drugiej pokój syna. – Pomimo że projektowane pomieszczenia różnią się od siebie nie tylko kubaturą, ale też przeznaczeniem, wierzę, że uda nam się wspólnie stworzyć ciekawe i funkcjonalne projekty a zwycięzcy będą zadowoleni z finalnego efektu – dodaje projektantka.

Akcja „Zmień piec”

Koordynowana przez Zespół Projektów Miejskich akcja „Zmień piec” to kluczowy element kampanii „Wrocław bez smogu”, realizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia. 2021 to ostatni rok najwyższych dopłat z programu KAWKA plus, z każdym rokiem kwota dotacji będzie maleć. 

Miasto oferuje wrocławianom do 15 tys. zł na wymianę pieca i do 5 tys. zł na wymianę drewnianej stolarki okiennej, a także dopłaty do rachunków za ogrzewanie nawet do 4 tys. zł oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych. Wymienić piec można bez wkładu własnego, korzystając z przeszkolonych instalatorów.

Do końca 2024 roku Wrocław przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.