www.wroclaw.pl

Webinar o wpływie pandemii na wrocławski Przemysł 4.0

Czy sektor Przemysłu 4.0 w aglomeracji wrocławskiej przetrwał pandemię? Co należy zrobić, aby nadal się rozwijał? Jakie zmiany i wyzwania koronawirus przyniósł firmom produkcyjnym, a jakie technologicznym? O tym wszystkim porozmawiają eksperci podczas e-konferencji „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw”, która odbędzie się online 10 lutego 2021 r. Wydarzenie organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Przemysł 4.0 to pojęcie obejmujące szeroki zakres zagadnień - od automatyzacji produkcji po jej szerokie zastosowywanie, które daje przedsiębiorcom szereg korzyści i nowe możliwości. W aglomeracji wrocławskiej potencjał rozwoju tego sektora jest wyjątkowo duży. Działa tu wiele firm produkcyjnych i technologicznych - zarówno lokalnych przedsiębiorstw, jak i globalnych marek. Nie bez znaczenia jest doskonała lokalizacja, inwestycje w infrastrukturę, wsparcie władz miasta czy duża liczba specjalistów i absolwentów kierunków technicznych. Jak więc pandemia wpłynęła na sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu? Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej postanowiła to zbadać i opisać w specjalnym raporcie „Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus”.

Wyzwania i szanse

- Kondycja branży sprzed pandemii przedstawiona w raporcie odzwierciedla realia z początku ubiegłego roku.  – mówi Maciej Borkowski, Vice-President w ABSL. – Wówczas siłę polskiej gospodarki stanowił eksport towarów i usług, zarówno IT jak i z centrów usług wspólnych. Firmy inwestowały w dalszy rozwój, natomiast tzw. „rynek pracownika” ciągle podnosił pensje, a wyzwanie stanowiła retencja kadr.

Respondenci badania w raporcie „Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus” jako największe wyzwania przyniesione przez pandemię wskazali m.in. niepewność co do najbliższej przyszłości, zmiany w płynności finansowej czy pełne przejście na pracę zdalną.

Jednak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystali kryzys do rozwoju swojej działalności. Wdrożyli zaplanowaną na kolejne lata transformację cyfrową, a w lockdownie dostrzegli zwiększoną możliwość ekspansji na rynki zagraniczne.

- Aglomeracja wrocławska, jako jedna z pierwszych w kraju, stała się centrum promocji rozwiązań Przemysłu Przyszłości – twierdzi Andrzej Soldaty, ekspert od lat związany z sektorem przemysłowym. – To przygotowanie przedsiębiorców w zakresie cyfryzacji ma niewątpliwy wpływ na radzenie sobie z wyzwaniami wywołanymi pandemią. Myślę, że w wyniku powstałych gwałtownie zmian otoczenia biznesu, udział procentowy „nieprzekonanych” do cyfryzacji uległ istotnemu zmniejszeniu.

Co dalej?

Trwająca pandemia w dalszym ciągu przynosi szereg wątpliwości i wiele zmian. Jednak większość respondentów badania jasno wyraziła przekonanie, że przyszłość firm leży w transformacji cyfrowej i dotychczasowe inwestycje w tym obszarze były słuszną decyzją. Zamiast kwestionować sens cyfryzacji, pandemia skierowała uwagę przedsiębiorców na to, które procesy należy zautomatyzować i w jakiej kolejności.

– Badania pokazały, że niektóre elementy Przemysłu 4.0 już przed pandemią były silnym trendem rozwojowym – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, pomysłodawcy i organizatora badania. – Pandemia postawiła przed firmami wiele wyzwań, ale też wskazała nowe możliwości i potrzebę zmian, przez co z pewnością przyspieszyła ich rozwój technologiczny. Inwestycje, które ze względów ekonomicznych lub - jak wskazują respondenci - braku świadomości potencjału, wcześniej były planowane długofalowo, okazały się niezbędne tu i teraz.

Jaka jest kondycja Przemysłu 4.0?

Wyniki badań przedstawione w raporcie “Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus”, przygotowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, zostaną one omówione i przedyskutowane z ekspertami podczas e-konferencji już 10 lutego br. o godz. 10:00.

Obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny

Partnerami Merytorycznymi publikacji są ITCorner, SoDA, ABSL oraz Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Partnerami Strategicznymi są firmy: SDZLEGAL SCHINDHELM, Michael Page oraz CBRE. Partnerem publikacji jest Przedsiębiorczy Wrocław.

RAPORT DO POBRANIA.