www.wroclaw.pl

ScienceITup – nowy cykl edukacyjnych webinarów o tematyce Big Science

Jak wrocławskie firmy i organizacje współpracują z największymi ośrodkami naukowo-badawczymi? Jakie oczekiwania wobec biznesu ma CERN i inne tego typu instytucje. Odpowiedzi na te pytania udzielą eksperci podczas nowego cyklu webinarów ScienceITup, zorganizowanego przez ARAW i Wrocławski Park Technologiczny, przy współpracy z ITCorner.

Co Big Science oznacza dla Wrocławia

Termin Big Science to określenie ze styku biznesu i nauki. Odnosi się zarówno do świata nauki w akceleratorach i obserwatoriach, jak CERN czy Europejska Agencja Kosmiczna, jak i do komercjalizacji wyników ich badań i ich zastosowania w naszej codzienności.

We Wrocławiu funkcjonuje kilkadziesiąt firm specjalizujących się we współpracy z ośrodkami badawczymi. Efektem tej kooperacji są innowacyjne rozwiązania, o których ich autorzy opowiedzą na specjalnie przygotowanym cyklu ScienceITup: Big Science Edition.

Maciej Potocki, prezes WPT zaznacza, że nauka jest nieodłącznym partnerem innowacyjnego biznesu.

– W WPT doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego już od lat przybliżamy przedsiębiorcom możliwości oferowane przez rynek Big Science, który jest skupiony wokół największych ośrodków naukowo-badawczych, takich jak CERN, Europejska Agencja Kosmiczna czy ITER. Choć te ośrodki mogą wydawać się nam odległe czy wręcz niedostępne, to z ich dokonaniami stykamy się codziennie, korzystając chociażby z sieci World Wide Web (WWW), która narodziła się w CERN czy Wi-Fi, powstałego w wyniku eksperymentu, badającego czarne dziury. Bliskie mogą być one również dla przedsiębiorców – podkreśla.

Prezes WPT dodaje, że polskie firmy mogą nie tylko realizować różnego typu zamówienia dla tego typu organizacji, które mają ogromne i wszechstronne zapotrzebowanie oraz miliardowe budżety, ale też korzystać z ich know-how do tworzenia komercyjnych produktów czy usług.

– U nas, we Wrocławskim Parku Technologicznym, dosłownie za ścianą, możemy spotkać przedsiębiorców, którzy technologie opracowane w ośrodkach Big Science wykorzystali do zbudowania własnego, często międzynarodowego sukcesu. Oczywiście mamy nadzieję, że firm korzystających z potencjału Big Science będzie coraz więcej, dlatego prowadzimy projekt Big Science Hub oraz organizujemy wydarzenia, takie jak ScienceITup – mówi Maciej Potocki.

Cykl ScienceITup: Big Science Edition

– Jako ARAW wspieramy lokalny ekosystem innowacji. W cyklu ScienceITup: Big Science Edition, wraz z Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz klastrem ITCorner chcemy podkreślić, że Polska, a szczególnie Wrocław, ma doskonałe warunki do rozwoju innowacji w branżach związanych z Big Science. Mamy tu odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne oraz wykształconą, kreatywną kadrę – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

W serii webinarów będziemy mogli posłuchać zarówno ekspertów z CERN z działów odpowiedzialnych za zakupy technologii i produktów oraz transferu technologii, a także polskich przedsiębiorców, którzy współpracują z tym ośrodkiem.

Agenda:

Do uczestnictwa w wydarzeniu „Science IT up!” zaprasza Sylwia Wójtowicz, Łącznik Przemysłowy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN.

– Jest to cykl filmów, których zadaniem jest przybliżyć rynek, tworzony przez organizacje Big Science, takie jak CERN lub ESA. Swoimi doświadczeniami podzielą się także firmy, które realizują dostawy do tych instytucji. We Wrocławskim Parku Technologicznym prowadzimy punkt kontaktowy z ośrodkami Big Science. Zapraszam do kontaktu i do korzystania z naszego portalu www.big-science.pl – podkreśla Sylwia Wójtowicz.

Wymiana wiedzy i współpraca

Cały projekt nastawiony jest na promocję innowacyjnych firm z branży z sektora Big Science, Przemysłu 4.0 a także sztucznej inteligencji. Organizatorzy chcą pokazać, że warto starać się o współpracę z renomowanymi ośrodkami badawczymi oraz jak to robić. Dodatkowo projekt to inicjatywa nastawiona na wzmocnienie kooperacji lokalnych organizacji, które zajmują się na co dzień promocją biznesu opartego o nowoczesne technologie.

Michał Zacher, członek zarządu ITCorner, zwraca uwagę, że w tym roku ITCorner jako klaster firm IT jeszcze mocniej angażuje się w budowę dolnośląskiego ekosystemu technologicznego.

– Od wielu lat aktywnie współpracujemy z ARAW, a od początku tego roku również z Wrocławskim Parkiem Technologicznym. Dzięki temu możemy łączyć wiedzę praktyków biznesu IT z doświadczeniem ekspertów z obu wrocławskich spółek. Zaangażowaliśmy się w projekt ScienceITup, ponieważ chcemy promować Wrocław, jako idealne miejsce dla firm technologicznych, mających innowacyjne produkty i usługi. Niewątpliwie branża Big Data i Space jest takim obszarem specjalizacji. Dodatkowo współpraca z ekspertami z CERN, to możliwość pokazania, że wrocławskie firmy aktywnie dostarczają usługi do czołowych instytucji naukowych świata. Jestem też przekonany, że prelegenci naszego cyklu edukacyjnych webinarów opowiedzą bardzo ciekawe historie o tym, jak łączyć biznes i naukę – mówi Michał Zacher.

Organizatorzy cyklu ScienceITup:

ScienceITup – filmy
Wszystkie filmy dostępne na stronie: http://big-science.pl/scienceitup/