www.wroclaw.pl

Rywalizacja rowerowa "W kółko kręcę". ARAW wśród laureatów

Pierwsza edycja rywalizacji rowerowej „W kółko kręcę” za nami. Przez dwa miesiące wrocławianie, wybierając rower jako swój główny środek transportu, walczyli o wyjątkowe nagrody. Te zostały wręczone na gali, która odbyła się we wrocławskim Aquaparku.

Akcja trwała od 1 października do 30 listopada 2020 roku. Mimo trudnych warunków spowodowanych trwającą pandemią wzięło w niej aktywny udział blisko 1000 osób, które razem prawie 8-krotnie okrążyli Ziemię (316 890 km) oraz wykonali blisko 50 tysięcy przejazdów (49 948). Celem rywalizacji było przekonanie wrocławian do roweru jako całorocznego, szybkiego, zdrowego, taniego i niezależnego środka transportu po mieście oraz przedłużenie tzw. sezonu rowerowego.

Z przeprowadzonej po zakończeniu projektu ankiety ewaluacyjnej wynika, że jego założenia zostały osiągnięte. 48% z blisko 400 ankietowanych potwierdziło, że rywalizacja przyczyniła się do korzystania z roweru w okresie jesiennym. Około 25% osób, aby wziąć udział w grze, przesiadło się z innego środka transportu na rower. 87% jeździło na rowerze niezależnie od warunków pogodowych i infrastrukturalnych.

Bezkonkurencyjna pośród rywalizujących grup była Politechnika Wrocławska, która przejechała 25 688 km. Zdobywca pierwszego miejsca, uczestnik o pseudonimie Jacet1, przejechał 2 052 km.

W rywalizacji zostało nagrodzonych ponad 160 osób. Trójka najlepszych uczestników otrzymała rowery ufundowane przez sklep RoweryStylowe.pl, a pozostali wytrwali rowerzyści sakwy, płaszcze i przeciwdeszczowe ochraniacze na buty oraz bluzy. Pojawiły się też nagrody specjalne od partnerów – darmowe serwisy dla najlepszych pracowników i studentów (serwis LAZARET.PL i Hultaj) oraz darmowy kurs języka angielskiego dla najlepszego ucznia oraz wskazanego przez niego rodzinnego domu dziecka od Szkoły Językowej HELLO. Dodatkowo w trakcie konkursu regularnie jeżdżący uczestnicy otrzymywali nagrody – bilety i zniżki do muzeów, na koncerty i na ścianki wspinaczkowe oraz zniżki na serwisy rowerowe.

Firmy kręcą aktywnie

W kategorii firm zwyciężył Urząd Miejski Wrocławia, zdobył blisko 80 tys. punktów i przejechał blisko 12 tys. km. Spośród firm średnich najlepsza okazała się Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która nie tylko wspierała akcję „W kółko kręcę”, ale rowerzyści z ARAW pokazali, że mają potencjał rowerowy, przejeżdżając blisko tysiąc kilometrów.

Ogólne statystyki akcji „W kółko kręcę”

W konkursie udział wzięło kilkanaście szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych, a także liczne firmy i instytucje. Na zakończenie rywalizacji każdy użytkownik otrzymał do wypełnienia ankietę ewaluacyjną na skrzynkę pocztową. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszej edycji rywalizacji, mamy wiele pomysłów jak uatrakcyjnić ją w przyszłym roku. Planujemy też rywalizację w kolejnych latach – podsumowuje akcję Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. – Wrocławianie chętnie przesiadają na się na rowery, a tras rowerowych mamy już ponad 1100 km – dodaje Daniel Chojnacki.