www.wroclaw.pl

Rozpoczynamy akcję „Zmień piec”

Wraz z początkiem roku 2020, inaugurujemy akcję „Zmień piec”. Projekt realizujemy dla Urzędu Miasta Wrocławia. Przed nami spotkania z mieszkańcami wrocławskich osiedli, doradztwo energetyczne, plakaty, billboardy, mailing, nowa strona internetowa i wiele innych działań. Akcja „Zmień piec” jest elementem kampanii „Wrocław bez smogu”. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

W pierwszej kolejności Kleczków

Pilotażowa część projektu zostanie przeprowadzona na Kleczkowie, gdzie 10 stycznia o godzinie 17:30 odbędzie się pierwsze spotkanie inaugurujące dla mieszkańców. Również od dziś można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programów: KAWKA Plus i Termo KAWKA.

Spotkania z mieszkańcami na osiedlach

W piątek 10 stycznia doradcy energetyczni i przedstawiciele urzędu rozpoczynają serię wizyt na tych wrocławskich osiedlach, na których znajduje się najwięcej pieców bezklasowych, by wspierać mieszkańców w wymianie ogrzewania na ekologiczne. Akcja Zmień Piec rozpoczyna się popołudniowym (godzina 17.30), otwartym spotkaniem w Szkole Podstawowej nr 74, przy ul. Kleczkowskiej 2.

Na kolejnych mieszkańcy dowiedzą się, w jakich terminach zgodnie z przepisami należy wymienić źródła ogrzewania, czy jest możliwość wymiany pieca w ich konkretnej sytuacji, jak uzyskać dotację, jakie formalności należy zrealizować i jakie dokumenty wypełnić.

Spotkania będą przeznaczone dla mieszkańców poszczególnych ulic i kamienic – od czwartku otrzymują oni zaproszenia. W pilotażowej części akcji Zmień Piec na Kleczkowie odbędzie się w sumie 12 takich wydarzeń. W spotkaniach mogą jednak wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Weź dopłatę i zmień piec

– W ramach KAWKI Plus można otrzymać do piętnastu tysięcy złotych na dofinansowanie do wymiany ogrzewania, a kolejne pięć na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej z programu Termo KAWKA – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Warto pomyśleć o zmianie pieca już teraz, bo maksymalna kwota dotacji z Kawki będzie w kolejnych latach stopniowo malała. Poza tym, likwidujący piec w lokalu komunalnym, może ubiegać się również o ulgi i zwolnienia z czynszów.

Kampania informacyjna

Akcja Zmień Piec ma mieszkańcom przedstawić możliwości i wspomóc w wymianie pieca. Na osiedlach – w punktach handlowych, szkołach, przychodniach, na słupach ogłoszeniowych oraz wiatach przystanków, pojawią się plakaty informacyjne. Przygotowane zostały również billboardy oraz materiały, które będą prezentowane w pojazdach MPK.

W lokalnych rozgłośniach radiowych usłyszymy spoty reklamowe. Wszystko po to, by informacja o nowych programach dotarła do możliwie największej liczby wrocławian w każdym wieku.

O tym, jak krok po kroku wymienić piec, dowiemy się również na nowej stronie internetowej zmienpiec.pl.

– Zależy nam, by mieszkańcy na każdym etapie wymiany pieca czuli wsparcie Urzędu Miejskiego – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – W kolejnych miesiącach będziemy wspierać między innymi mieszkańców Ołbina, Nadodrza, Przedmieścia Oławskiego i Przedmieścia Świdnickiego.

330 mln złotych do 2024 r.

Zgodnie z planem do końca 2024 roku mają być zlikwidowane wszystkie piece pozaklasowe w miejskim zasobie komunalnym – łącznie piece w ponad 10 tysiącach lokali komunalnych. Oferując nowe, atrakcyjne programy dotacyjne, miasto wesprze w likwidacji kotłów właścicieli kolejnych 8 tysięcy lokali. Łącznie na wymianę pieców, przez cztery kolejne lata, Wrocław przeznaczy 330 milionów złotych.

Wnioski o wymianę pieca w ramach KAWKI Plus i Termo KAWKI można składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej.

Szczegóły można również uzyskać na stronie internetowej zmienpiec.pl, pisząc na adres [email protected] oraz pod numerem telefonu 71 799 67 99.