www.wroclaw.pl

Przemysł 4.0 Made in Wroclaw – przyszłość produkcji

Przemysł czwartej generacji źródłem przewagi konkurencyjnej, rozszerzona rzeczywistość oraz inwestycja w robotyzację – m.in. o tym mówiono podczas bezpłatnych konferencji online „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw”. Organizatorami spotkań byli: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości i Stermedia.ai.

Organizatorzy e-konferencji podkreślają, że Przemysł 4.0 zmienia przyszłość produkcji dzięki nowoczesnym technologiom i metodom zarządzania. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że transformacja cyfrowa zdecydowanie wpływa na ich przewagę konkurencyjną i będzie o niej stanowić w przyszłości. Jak wprowadzać innowacje? Jak zmniejszyć ryzyko inwestycji i ile zainwestować? Od czego zacząć cyfrową transformację? Te kwestie poruszali prelegenci e-konferencji „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw”. Zaprezentowano innowacje wdrażane głównie przez firmy z Dolnego Śląska, ale konferencja skierowana była do ekspertów i praktyków z całej Polski.

Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw to cykl wydarzeń poświęconych innowacjom w produkcji. Skierowany jest do menedżerów i specjalistów, którzy poszukują inspiracji do wprowadzania Przemysłu 4.0 w swoich fabrykach oraz do entuzjastów czwartej rewolucji przemysłowej.

Organizatorom zależy, by konferencja była pierwszą z cyklu spotkań o innowacjach w produkcji. Kolejne będą poświęcone nowoczesnym technologiom jak robotyzacja, sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, blockchain, druk 3D, internet rzeczy, cyfrowe bliźniaki, migracja do chmury czy cyberbezpieczeństwo.

– Organizując cykl wydarzeń odnoszących się do przemian cyfrowych w gospodarce, wspólnie z ARAW chcemy uświadamiać i ukierunkowywać kadrę zarządczą, inżynierską i właścicielską w tematyce Przemysłu 4.0, zarówno od strony biznesowej, jak i w kontekście możliwych do zastosowania technologii. Jestem przekonany, że prelegenci, będący praktykami w tej dziedzinie, są najlepszym przykładem dla tych wszystkich, którzy niezależnie od poziomu zaawansowania przemian cyfrowych w swych firmach, myślą o Przemyśle 4.0 poważnie i chcą w tym zakresie podejmować realne działania – mówi Mikołaj Kołodziejczak, przedstawiciel FPPP w zachodniej Polsce.

Dwie edycje za nami

W środę, 20 maja br., o przemyśle 4.0 rozmawiano z trzech perspektyw: dużej fabryki, dostawców technologii i organizacji ułatwiającej wejście do przemysłu przyszłości. Mówiono o tym, jak i dlaczego warto inwestować w robotyzację, jak optymalizować procesy i zbudować znaczącą przewagę konkurencyjną oraz dlaczego sztuczna inteligencja powinna być wdrażana w Fabrykach Przyszłości.

Natomiast podczas drugiej edycji spotkania, która odbyła się 27 maja, o technologii rozszerzonej rzeczywistości i jej wdrożeniu opowiedzieli praktycy: przedstawiciele dużej fabryki oraz dostawcy technologii. Przedstawiony został study case, prelegenci opowiedzieli o tym, jak przebiegało wdrożenie, jakie dawało szanse i na jakie bariery natknęli się w trakcie implementacji innowacyjnych rozwiązań z zakresu AR. 


Dowiedz się więcej lub pobierz nagranie odbytych spotkań TUTAJ