www.wroclaw.pl

Poznaj 30 Kreatywnych Wrocławia 2020. 14 grudnia wirtualna gala z udziałem laureatów

W poniedziałek, 14 grudnia o godz. 18.00 przedstawimy laureatów szóstej edycji projektu 30 Kreatywnych Wrocławia. Prezentujemy w nim wybitnych naukowców i artystów, pokazujemy dokonania społeczników, aktywistów miejskich oraz biznesmenów, których przedsięwzięcia mają nadzwyczajny wymiar.

Listę laureatów 30 Kreatywnych Wrocławia, organizatorzy projektu - Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i serwis www.wroclaw.pl, zwykle ogłaszali wczesną jesienią podczas uroczystej gali z udziałem wyróżnionych, ich bliskich oraz gości.

Galę można będzie oglądać m.in. naszej stronie www.wroclaw.pl oraz na profilu Wroclaw [Wroclove].

Jednak w tym roku pandemia namieszała w kalendarzu. 30 Kreatywnych Wrocławia poznamy dopiero 14 grudnia. Także z powodu zagrożenia koronawirusem trzeba było zrezygnować ze wspólnego spotkania z laureatami.

- Epidemia koronawirusa zmusiła nas do kreatywności. Nie można zorganizować gali z udziałem publiczności i wszystkich laureatów, dlatego przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości. Zapewniam, zapowiada się bardzo interesujący wieczór – zachęca Paweł Gołębski, który wraz z naszą redakcyjna koleżanką z serwisu www.wroclaw.pl - Karoliną Misztal, poprowadzi galę 30 Kreatywnych Wrocławia 2020.

Gospodarze programu wraz z kilkunastoosobową ekipą realizatorów: kamerzystów, dźwiękowców, fachowców od efektów specjalnych, przez niemal cały piątek, 4 grudnia, pracowali w hali zdjęciowej Centrum Technologii Audiowizualnych. W intensywnie oświetlonej reflektorami Sali niemal połowę ścian wypełnia jaskrawozielony materiał z naniesionymi jasnymi znakami. Prowadzący i goście stają na jego tle. To największy w Polsce greenbox, technologia wykorzystywana w realizacji filmów i programów telewizyjnych.

 

- To daje nam olbrzymie możliwości technologiczne. Możemy w mgnieniu oka przenosić się, oczywiście wirtualnie, w wiele różnych miejsc. Szykujemy wiele zaskakujących efektów - zapowiada Adam Stelmaszak, główny realizator wydarzenia.

W CeTA pojawiło się kilkoro tegorocznych laureatów 30 Kreatywnych. – Lekka trema jest wyczuwalna. To nie wykład, ani ćwiczenia na uczelni. Nie codziennie odbiera się nagrody – mówi jeden z wyróżnionych w kategorii nauka. Po chwili, wywołany przez realizatorów, bierze głęboki oddech i staje przed kamerami.

Nagranie idzie bardzo sprawnie. – Proszę o ciszę. Kamery. Dźwięk. Łączymy. Muzyka – padają kolejne komendy realizatorów. I już Karolina i Paweł witają i przedstawiają kolejnego gościa.

Wirus inspirował do działania

Wśród ponad 150 laureatów dotychczasowych 30 Kreatywnych są m.in. architekt i projektant Oskar Zięta, Kamil Zaremba, inicjator budowy pierwszego we Wrocławiu domu na wodzie, badaczka Olga Mialinkiewicz, neurochirurg Paweł Tabakow, Krzysztof Kuliński, twórca informatycznej potęgi Wrocławia, jazzowy zespół EABS oraz prof. Marcin Drąg.

Ten ostatni – chemik z Politechniki Wrocławskiej, bierze aktywny udział w międzynarodowych badaniach nad koronawirusem. W codzienną pomoc najbardziej potrzebującym w okresie pandemii zaangażował się inny nasz Kreatywny – Jan Piontek.

W gronie osób wyróżnionych w tym roku jest także wiele osób i grup, które czynnie zmagały się z efektami epidemii.

Warto ich poznać 14 grudnia. Zapraszamy od godz. 18.00.