www.wroclaw.pl

Misja gospodarczo-edukacyjna do Kazachstanu

W ostatnim tygodniu października w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, przebywała oficjalna delegacja z Wrocławia. Jej celem było nawiązanie relacji biznesowo-akademickich i pozyskanie partnerów do realizacji projektów. W składzie delegacji znaleźli się m.in. wiceprezydent Jakub Mazur, prezes ARAW Magdalena Okulowska oraz przedstawiciel Politechniki Wrocławskiej – prodziekan Mariusz Mazurkiewicz.

Pierwsza wizyta była możliwością rozpoznania potencjału gospodarczego i edukacyjnego Kazachstanu, a także zwyczajów, kultury i różnic międzykulturowych. Istotnym elementem rozmów była też sytuacja Polonii, jak również wielu innych narodowości zamieszkujących ten rozległy kraj. Dużą wartością było spotkanie z Ambasadorem RP w Kazachstanie Selimem Chazbijewiczem, a także z przedstawicielami Zgromadzenia Narodu Kazachstanu, organu konsultacyjno-doradczego prezydenta Kazachstanu, reprezentującego interesy narodów zamieszkujących republikę.

Biuro regionalne PAIH w Nur-SułtanieBiuro regionalne PAIH w Nur-Sułtanie. Małgorzata Thouard, Julia Horodecka, Mirosław Lebiedź, Alyia Massalimova, Magdalena Okulowska, Jakub Mazur, Mariusz Mazurkiewicz.

Współpraca na polu akademickim

Wrocławska delegacja składała się z przedstawicieli ARAW odpowiedzialnych za promocję akademicką, nawiązywanie relacji z instytucjami edukacyjnymi i realizację projektu Study in Wrocław.

Dzięki wcześniejszym ustaleniom z partnerami z Kazachstanu, w imieniu uczelni uczestniczących w projekcie podpisano oficjalne porozumienie o współpracy z najbardziej prestiżową uczelnią w kraju - Kaz NU - Kazachskim Narodowym Uniwersytetem (Al-Farabi Kazakh National University) zlokalizowanym w Ałmaty. Na mocy porozumienia będzie możliwe rozpoczęcie prac nad programami wymiany studenckiej i naukowej czy wspólna realizacja prac badawczych obejmujących nauki humanistyczne, techniczne i przyrodnicze. O wspólnych inicjatywach rozmawiano także na Uniwersytecie Eurazjatyckim w Nur-Sułtanie (L.N. Gumilyov Eurasian National University).

Podpisanie memorandum z KazNU

Podpisanie memorandum z KazNU. Alyia Massalimova i Magdalena Okulowska.

W ramach rozwijania współpracy akademickiej drugie z kolei porozumienie zostało podpisane z Uniwersytetem Energetyki i Telekomunikacji w Ałmaty (АУЭС - AUES University). To jedna z najbardziej znanych uczelni w dziedzinie energetyki i telekomunikacji w regionie Azji Centralnej. Podpisane memorandum otwiera uczelniom biorącym udział w projekcie Study in Wroclaw (m.in. Politechnice Wrocławskiej obecnej podczas delegacji) drogę do nawiązania relacji na polu badawczym i edukacyjnym. 

Podpisanie porozumienia z AUPET

Podpisanie porozumienia z AUES (University of Power Engineering and Telecommunications) w Ałmaty.

Pozyskiwanie inwestorów i startupy

Kazachstan to bardzo świeży i dynamicznie rozwijający się rynek. Swój potencjał miał okazję przedstawić szerokiej międzynarodowej publiczności podczas organizowanej w 2017 roku Światowej Wystawie EXPO właśnie w Nur-Sułtanie (który wówczas nosił jeszcze nazwę Astana). W kraju zlokalizowane jest regionalne biuro PAIH – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. To właśnie spotkanie z jego przedstawicielkami pomogło lepiej zrozumieć potencjał i priorytety rozwoju gospodarczego Kazachstanu. Nie mniej istotna była wymiana doświadczeń z przedstawicielami Kazakh Invest (Региональное представительство АО «НК «Kazakh Invest» в г. Шымкент), który podobniej jak PAIH czy ARAW promuje potencjał inwestycyjny, pozyskuje i obsługuje inwestorów.

Kazakh Invest

Spotkanie z Kazakh Invest.

Natomiast podczas spotkania z Izbą Przedsiębiorców Republiki Kazachstanu „Atameken” (Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен") rozmawiano o tworzeniu odpowiednich warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w realiach Kazachstanu i Polski oraz możliwościach wzajemnego wykorzystania rozwiązań stosowanych przez ARAW i Atameken. Reprezentacja Wrocławia gościła również w Astana Hub - rządowej inicjatywie wsparcia startupów, działającej także jako inkubator jednostce tworzącej programy rozwijania przedsiębiorczości i wymiany oraz szkoleń dla młodych innowacyjnych przedsiębiorców. 

Tereny EXPO 2017 AstanaTereny EXPO 2017 Astana.