www.wroclaw.pl

Majówka 2021: Poznaj ciekawe miejsca poza Wrocławiem

W ramach cyklu „Majówka pod chmurką”, redakcja portalu i biuletynu Wroclaw.pl przygotowała zestawienia miejsc do spędzenia wolnego czasu zarówno w stolicy regionu, jak i poza nią. Zobacz, gdzie wybrać się poza Wrocław podczas Majówki. Aglomeracja wrocławska i Dolny Śląsk obfitują w ciekawe miejsca i okolice nadzwyczajnej urody. Prezentujemy atrakcje m.in. naszych gmin-akcjonariuszy: Twardogóry, Długołęki i Wiszni Małej, a w drukowanym biuletynie obszerny materiał o atrakcjach Strzelina.

Arboretum w Wojsławicach

Arboretum Wojsławice jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się w miejscowości Wojsławice, na terenie chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.

To nadzwyczajne miejsce. Na ponad 60 hektarach jest ponad 14 tysięcy gatunków roślin i ich odmian. Wiosna to okres wyjątkowy w ogrodzie, bogactwo Arboretum jest szczególnie widoczne w okresie kwitnienia roślin.

Arboretum w Wojsławicach, fot. Ogród Botaniczny UWr

W 2020 roku otwarty został Ogród Milenijny, w którym gromadzone są odmiany takich rodzajów jak: liliowce, kosaćce, powojniki, różaneczniki, świerki. Znaczną część obszaru przeznaczono pod uprawę roślin chronionych, zagrożonych i ginących.

Jak dojechać do Wojsławic?

Do Wojsławic prowadzi droga krajowa nr 8. Dojazd (55 km) zajmuje około godziny. Na miejscu jest parking. Dojazd możliwy także autobusem i busem, należy wysiąść na przystanku Niemcza – Przedmieścia. Chrobrego.

 

Wzgórze Wiszniak

Komu spowszedniały widoki ze Ślęży, niech wybierze się na Wiszniak. To mające  247 metrów wzniesienie w paśmie Wzgórz Trzebnickich, nazywanych Kocimi Górami. Łagodne wzniesienia idealnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, także dla dzieci.

Wiszniak, wzniesienie w paśmie Kocich Gór, fot. UG Wisznia Mała

Na Wiszniaku zaaranżowano miejsce na niewielki biwak, są wiaty, ławki i stoły, miejsce na ognisko i stojaki na rowery. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na przedmieście Wrocławia i samo miasto, a przy dobrej pogodzie widać Sudety Południowe. W pobliżu jest jeszcze kilka urokliwych miejsc z bajecznymi widokami.

Jak dojechać?

Z Wrocławia na Wiszniak jest około 24 km. Najwygodniejsza rowerowa trasa prowadzi wzdłuż drogi do Trzebnicy, z której na wysokości Wysokiego Kościoła należy zjechać w stronę wsi Piotrowiczki.

Schronisko Andrzejówka i okolice

Sudety są dolnośląskim skarbem i miejscem doskonałym na aktywny wypoczynek. Tras i miejsc dostępnych dla rodzin z dziećmi jest mnóstwo, a jedną z ciekawszych jest okolica schroniska Andrzejówka.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne w samym schronisku nie można przenocować, ale jego gospodarze na Majówkę zapraszają kamperami. Goście będą mogli skorzystać z infrastruktury: źródła prądu i wody, toalety i łazienek. Kuchnia także będzie wydawać posiłki.

Schronisko Andrzejówka, fot. Andrzejówka/FB

A wokół wyjątkowe trasy do pieszych wędrówek, nietrudne – starsze dzieci z łatwością dojdą do ruin zamku na Rogowcu (to najwyżej położony zamek w Polsce), do Sokołowska, do Skalnej Bramy albo na Waligórę.

Jak dojechać?

Schronisko Andrzejówka leży w miejscowości Rybnica Wielka koło Wałbrzycha. To niecałe 100 km z Wrocławia. Przy schronisku jest parking. W pobliżu schroniska kursują autobusy podmiejskie z Wałbrzycha.

Pałac w Goszczu

Na żelaznej liście dolnośląskich atrakcji, które miłośnik historii musi zobaczyć, są m.in. klasztor w Lubiążu, Kościoły Pokoju w Świdnicy i w Jaworze, podziemne miasto w Walimiu. Lecz warto poznawać także miejsca rzadziej odwiedzane.

Pałac w Goszczu, fot. UG Twardogóra

Jednym z nich jest barokowy pałac w Goszczu. Rozmachem jest porównywalny z najwyższej klasy rezydencjami w Wilanowie i Poczdamie. Powstał w pierwszej połowie XVIII i aż do 1945 roku należał do rodziny von Reichenbach. Krótko stacjonowali tam czerwonoarmiści, potem został przekazany lokalnej administracji. Niestety, w 1947 roku został kompletnie zniszczony przez pożar. Od kilku lat jest etapami odbudowywany.

Jak dojechać?

Goszcz leży w pobliżu Twardogóry, 50 km na północny wschód od Wrocławia.

Park w Szczodrem

Wyremontowany park w Szczodrem robi furorę wśród rodzin z dziećmi. To właściwie olbrzymi plac zabaw z dziesiątkami atrakcji dla najmłodszych. Jest tu drewniany okręt, plenerowy gabinet luster, wiele huśtawek, karuzele, zjeżdżalnie, rury, skocznie, tory przeszkód, miejsca doskonałe do zabaw w chowanego.

Atrakcje dla dzieci

W parku nie brakuje elementów, które nie tylko bawią, ale też uczą. Jak choćby wodny plac zabaw, który pozwala najmłodszym wcielić się w inżynierów. Nieco starszym dzieciom, ale też dorosłym, spodobają się z pewnością przygotowane w parku ścieżki edukacyjne.

Place zabaw w parku w Szczodrem, fot. UG Długołęka

Zachwycone tym miejscem będą nie tylko dzieci, ale również ich rodzice i dziadkowie, bowiem wokół stawów prowadzą malownicze trakty spacerowe.

Jak dojechać?

Do Szczodrego (15 km) dojedziemy trasą w kierunku na Oleśnicę. Na miejsce dojeżdżają także autobusy komunikacji podmiejskiej linii 904. Przy parku i placu zabaw jest parking na kilkadziesiąt samochodów.

 

Zobacz także:

Majówka pod chmurką [BIULETYN WROCLAW.PL]

Majówka 2021 we Wrocławiu

Trasy rowerowe we Wrocławiu na majówkę 2021