www.wroclaw.pl

Biuletyn wrocław.pl

Bezpłatny drukowany biuletyn wroclaw.pl to kilkanaście kolorowych stron, a na nich miejskie tematy i sprawy ważne dla mieszkańców. Informator można dostać m.in. na targowiskach, w radach osiedli, domach seniorów, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, ośrodkach kultury czy Centrach Obsługi Mieszkańca. Nie ma tu reklam.

Informuje o sprawach ważnych dla Wrocławia i mieszkańców naszego miasta, a dzięki papierowej formie wychodzi poza przestrzeń wirtualną.

Na łamach biuletynu stałe miejsce mają tematy związane z miejską komunikacją, sprawami społecznymi, partycypacją społeczną, wrocławskimi osiedlami i organizacjami pozarządowymi. Jest również strona w języku angielskim i ukraińskim.

Czytelnik znajdzie także zapowiedzi imprez i wydarzeń kulturalnych. Nie zabraknie również informacji o miejskich inwestycjach i planach na przyszłość.

Bezpłatny informator ukazuje się cyklicznie, raz w miesiącu

Pierwszy numer drukowanego informatora wroclaw.pl oddaliśmy w ręce wrocławian we wrześniu 2019 r. O tym, dlaczego powstał, mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

To drukowane wydanie miejskiego portalu internetowego www.wroclaw.pl. Chcę, aby informował on, podobnie jak czyni to miejski portal, o sprawach ważnych dla Wrocławia. A dzięki papierowej formie trafiał do miejsc ważnych dla mieszkanek i mieszkańców oraz wychodził poza urząd i przestrzeń wirtualną – mówi Jacek Sutryk.

Podczas prac nad nowym kanałem komunikacji z mieszkańcami od początku postawiono na działania, które nie będą wpływały negatywnie na środowisko. #WrocławNieMarnuje dlatego biuletyn jest drukowany na papierze ekologicznym (50 proc. z  makulatury). Dystrybucja informatora została zaplanowana tak, aby w ponad 80 proc. wykorzystywać lokalne firmy transportowe.

Co w biuletynie?

Na łamach biuletynu stałe miejsce mają tematy związane z miejską komunikacją, sprawami społecznymi, partycypacja społeczną, wrocławskimi osiedlami i organizacjami pozarządowymi. Czytelnik znajdzie też zapowiedzi imprez i wydarzeń kulturalnych. Nie brakuje również informacji o miejskich inwestycjach i planach na przyszłość.

Historia numerów

Pierwszy numer (wrzesień-październik 2019) obejmował 12 kolorowych stron, a na nich miejskie tematy i sprawy ważne dla mieszkańców. Informator można było dostać w ponad 150 miejscach na terenie miasta m.in. na targowiskach, w radach osiedli, domach seniorów, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, ośrodkach kultury czy Centrach Obsługi Mieszkańca. Nakład pierwszego numeru to 35 tys. egzemplarzy.

W drugim numerze (listopad-grudzień 2019) było już 16-stron, a czytelnicy mogli przeczytać przede wszystkim podsumowanie pierwszego roku prezydentury Jacka Sutryka, zapowiedź sylwestrowej zabawy „Wrocław Respect”, historię drogi Olgi Tokarczuk do Nobla i informację o nowym programie #WroclawBezSmogu.

W styczniowym numerze pisaliśmy m.in. o miejskich akcjach: Zmień piec – czyli kompleksowym programie likwidacji pieców węglowych, i Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zachęcając do wzięcia udziału w akcji „Zmień piec”, mówi krótko:

– Chcemy powalczyć o czyste powietrze. Dla nas, ale też dla tych, którym Wrocław kiedyś zostawimy. Myślę, że w ciągu tego roku każdy z Państwa spotka się z informacjami na temat naszej akcji „Zmień piec”. Wiem, że nie każdy posiada piec, ale bardzo proszę o włączenie się w tę akcję. Przeprowadzimy ją wspólnie – podkreśla prezydent.

W lutowym wydaniu głównym tematem było to, co chyba interesuje wszystkich – pieniądze. Te wydawane w mieście – nie tylko na ogromne inwestycje, ale i na rzeczy z pozoru drobne, jednak bardzo potrzebne. Dane, które zebraliśmy, mogły być zaskakujące, bo mało kto wie, ile kosztuje montaż jednej latarni ulicznej, posianie trawnika czy namalowanie przejścia dla pieszych.

W marcu, trzecie tegoroczne wydanie biuletynu powstawało w nieprzewidzianych wcześniej przez nikogo warunkach. Rozpoczynaliśmy je tworzyć z wiarą, że ponownie uda się przekazać wiele różnych spraw, którymi żyje nasze miasto. Kończyliśmy natomiast skupieni na jednym temacie, którym żyje cały świat. Na walce z koronawirusem. Dołączyliśmy do wydania specjalny dodatek z użytecznymi informacjami, zaleceniami i poradami na temat m.in. zachowania i postępowania w obliczu epidemii, pod którymi podpisuje się Miejski Sztab Monitorujący we Wrocławiu. W związku z tym również gros nakładu trafiło wprost do skrzynek pocztowych osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem i na rozwój choroby COVID-19 – do seniorów i osób z przewlekłymi schorzeniami. Oczywiście, gazeta była dostępna w otwartej dystrybucji w innych miejscach miasta.

Kwietniowe wydanie powstało w warunkach, do których wszystkim trudno jest przywyknąć – w czasie panującej na świecie pandemii koronawirusa. Prezydent mówił o poważnej sytuacji w mieście i jak komunikuje się z jego mieszkańcami. Miasto podziękowało medykom oraz wszystkim, którzy stawiają na co dzień czoło zdrowotnemu i ekonomicznemu kryzysowi. Świętowaliśmy z Halą Stulecia 150. urodziny jej twórcy Maxa Berga.

W maju pisaliśmy o 75 latach powojennego Wrocławia i z tej okazji dołączyliśmy okolicznościową pocztówkę. Kolejny miesiąc pokazywaliśmy, jak działa Wrocław w stanie epidemii. W numerze także działania MPWiK: inwestycje i edukacja.

Za dobór tematów odpowiada redakcja portalu oraz wydawca biuletynu, ważny jest również głos i potrzeby spółek czy instytucji miejskich.