www.wroclaw.pl

3M i Wrocław w partnerstwie dla edukacji technicznej i zawodowej

Nowoczesną pracownię do nauki zasad funkcjonowania Przemysłu 4.0 otwarto w Centrum Kształcenia Zawodowego. Powstała dzięki współpracy amerykańskiej firmy 3M i Urzędu Miejskiego Wrocławia w zakresie promocji i wspierania rozwoju edukacji technicznej i zawodowej. – We Wrocławiu bije serce 3M w Polsce – podkreślają przedstawiciele firmy i dodają, że Wrocław jest pierwszym miastem poza USA, w którym 3M wyposaża szkoły zawodowe.

Nowe miejsce w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Strzegomskiej 49a zaprezentowali wrocławscy uczniowie. Pracownię tworzy 8 zestawów, które składają się z trzech niezależnych modułów: magazynowego, transportowego i manipulacyjnego, które imitują procesy produkcyjne.

Kolejne dwa komplety modułów trafiły do Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy. Wartość sprzętu to 500 tys. zł.

- Możemy się tu uczyć funkcjonowania linii produkcyjnych. Na jednym module mogę oddzielić elementy plastikowe od metalowych, a to uruchamia kolejny etap produkcji  mówi Macin Pełek, uczeń Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu

3M i Wrocław dla edukacji technicznej i zawodowej

3M wyposażyło pracownię w CKZ w zestawy dydaktyczne dla określonych operacji procesu produkcyjnego, dzięki którym będzie można szkolić przyszłych pracowników fabryk przyszłości, wykorzystując elementy Industry 4.0. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach globalnego projektu 3M Manufacturing & Academic Partership.

- Bardzo mnie cieszy cenna współpraca na linii miasto-biznes-edukacja. Wyzwania, jakie stawia przed nami cyfryzacja i automatyzacja, wymagają wykwalifikowanych kadr na każdym poziomie. Współpraca przy tworzeniu przyszłości i wspólna troska o rozwój kompetencji młodych wrocławian i nie tylko, pokazuje jak odpowiedzialna jest nasza społeczność biznesowa. Bardzo dziękuję firmie 3M za tę inicjatywę - podsumowuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
 

Wrocław jest pierwszym miastem poza USA, w którym 3M wyposaża szkoły zawodowe

3M Manufacturing & Academic Partership to wieloletni program współpracy 3M ze szkołami technicznymi. W Stanach Zjednoczonych 3M wsparło już niemal 50 szkół i placówek edukacyjnych, dostarczając sprzęt, programy szkoleniowe, warsztaty i staże.

Firma 3M w ramach tej współpracy wybrała Wrocław jako pierwszą poza USA lokalizację dla wdrożenia swojego programu.

- We Wrocławiu bije serce 3M w Polsce. To właśnie tutaj uruchomiliśmy Superhub – jedno z pięciu największych centrów produkcyjnych 3M na świecie. Wytwarzamy w nim dzisiaj ponad 12 tys. innowacyjnych produktów, które z metką „made in Poland” eksportujemy globalnie - stwierdza Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnych 3M w Regionie Europy Wschodniej. 

Anthony Crawford dodaje, że wsparcie edukacji technologicznej to ich cel strategiczny, a wraz z rozwojem firmy potrzebują coraz więcej dobrze wyszkolonych pracowników, szczególnie w obszarze Przemysłu 4.0.

– Współpracujemy z jednostkami edukacyjnymi i Wrocławiem, by promować edukację techniczną i wspierać młodych ludzi w praktycznym pozyskiwaniu wiedzy. Przekazany sprzęt to początek naszej współpracy ze szkołami. Program obejmuje również praktyki oraz staże. Co więcej, dla uczniów i nauczycieli otwieramy Centrum Szkoleniowe i Centrum Innowacji, w których nasi eksperci będą przeprowadzać warsztaty i dzielić się wiedzą. Świat potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, by budować zrównoważoną przyszłość. Wierzymy, że dzięki takim działaniom możemy realizować tę misję – zaznacza Anthony Crawford.

Zajęcia praktyczne w najnowszych technologiach

W porozumieniu z Departamentem Edukacji UM Wrocławia i Centrum Kształcenia Zawodowego określono zakres szkoleń dla nauczycieli i przygotowano pracownię w siedzibie CKZ, gdzie uczniowie wszystkich szkół będą mogli odbywać profesjonalne zajęcia z automatyki i mechatroniki z wykorzystaniem sprzętu i na podstawie programu szkoleniowego, stworzonego przez międzynarodowych ekspertów 3M.

-  Zawody z branży mechatronicznej są bardzo popularne. Obecnie kształcimy w naszym Centrum uczniów w zawodzie technik mechatronik i technik automatyk, a w przyszłym roku szkolnym uruchamiamy kształcenie w nowym zawodzie - technik robotyk. Pracownia edukacji zawodowej i technicznej z możliwością symulacji procesów produkcyjnych, organizacja zajęć praktycznych w najnowszych technologiach i na najlepszym sprzęcie wpisuje się idealnie w nasze zadania - mówi Anna Chołodecka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego

3M: nauka, praktyki, staże

3M będzie rozwijać współpracę również w ramach programu praktyk zawodowych w SuperHub 3M we Wrocławiu, których celem będzie umożliwienie uczniom wykorzystania zdobytej wiedzy technicznej w realnych procesach produkcyjnych.

W ramach programu 3M daje możliwość pracy z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w obszarze produkcji oraz współpracy z ekspertami z zakresu przemysłu 4.0. Uczestnicy praktyk zapoznają się z zagadnieniami związanymi z automatyzacją i digitalizacją produkcji.

Automatyzacja to przyszłość

W projekcie aktywnie uczestniczyła Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która był odbiorcą grantu 3M poprzez Fundację Global Giving w wysokości 500 tys. zł i sfinalizował zakup sprzętu do pracowni.

To wielka przyjemność współpracować przy tak synergicznym projekcie, który jest wprost odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Automatyzacja to przyszłość i wcale nie spowoduje, że maszyny zastąpią ludzi. Przemysł 4.0 będzie za to stawiał przed pracownikami fabryk przyszłości nowe wyzwania. Ten projekt jest nie tylko cegiełką dołożoną do podniesienia jakości kształcenia technicznego i zawodowego, ale także promocją takiej ścieżki kariery - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

3M we Wrocławiu

3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od prawie 30 lat, w trakcie których zainwestowało ponad 650 mln USD. 3M wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie.

  • 3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne w naszym kraju: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy.
  • 3M zatrudnia w Polsce ponad 4,5 tys. pracowników i oferuje około 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i przemysł, Transport i elektronika, Ochrona zdrowia oraz Produkty konsumenckie.
  • Od 2013 r. we Wrocławiu działa Centrum Innowacji 3M, przestrzeń, w której firma prezentuje nowe technologie i rozwiązania. Trzy lata później, również we Wrocławiu, koncern uruchomił Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. We wrześniu 2017 r. z kolei otwarto Centrum Szkoleniowe 3M we Wrocławiu.